Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
alina (2)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
condrea (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
lili (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
Daniela (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
shireata (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
danusza (1)
Se spune că Babele aduc noroc I_vote_lcapSe spune că Babele aduc noroc I_voting_barSe spune că Babele aduc noroc I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Se spune că Babele aduc noroc

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Se spune că Babele aduc noroc Empty
MesajSubiect: Se spune că Babele aduc noroc   Se spune că Babele aduc noroc I_icon_minitimeMier Sept 09, 2009 1:56 am

Stâncile magice din Bucegi.

Turistul ajuns pe platoul Masivului Bucegi, oricât de obosit ar fi, nu va rata sub nici o formă două obiective: Babele și Sfinxul, stânci cu forme bizare care au născut legende încă din strămoși. Pe teritoriul întregului lanț carpatic, de altfel, se află numeroase coloane de piatră impozante despre care tradiția populară spune că ar fi reprezentarea unor personaje mitice.
Se spune că Babele aduc noroc Thumb_612_x_0_4148-180686-saore
Se spune că Babele aduc noroc 4148-180696-77În Munții Bucegi există un complex de stânci numite Babele. Aceste pietre sunt simboluri ale primăverii, numele lor fiind legate de zilele magice de la început de martie. Conform datinei, între 1 și 9 martie, oamenii aleg o zi și spun că “aceasta e baba mea”. Cum va fi acea zi, așa îi va merge respectivului tot anul. Tradiția, foarte veche, e răspândită în toată zona balcanică locuită cândva de triburile tracice. Interesant e că doar în România există stâncile numite Babe, celelalte popoare balcanice de azi având doar datina.

Sfinxul românesc, strămoș al celui egiptean?

Sfinxul este o stâncă în Munții Bucegi care, privită din lateral, are forma unui cap de om care poartă căciulă. Se spune că Babele aduc noroc 4148-180697-33Dimensiunile ei sunt 8 metri înălțime și 12 metri lățime. Faptul că înălțimea Sfinxului din Bucegi coincide cu cea a Sfinxului de la Giseh, Egipt, a condus la ipoteza conform căreia sculptura egipteană ar fie o copie a stâncii din România.

Legendele mai spun că Sfinxul din Carpați ar fi reprezentarea unei divinități de pe vremea pelasgilor, primii locuitori ai acestor ținuturi, înainte de daci, și că în zona Bucegilor s-ar afla polul energetic al României.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
 
Se spune că Babele aduc noroc
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Babele de la Buzioru

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: LOCURILE FRUMOASE DIN ROMANIA-
Mergi direct la: