Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
alina (2)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
condrea (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
lili (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
Daniela (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
shireata (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
danusza (1)
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_lcapSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_voting_barSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia Empty
MesajSubiect: Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia   Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia I_icon_minitimeLun Sept 07, 2009 6:56 am

ÎSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia 4146-180148-20foto1img_1657n Sinaia, trei obiective merită întreaga atenție: munții Bucegi, Castelul Peleș și mănăstirea Sinaia. Acestea sunt elementele care au adus stațiunii Sinaia supranumele de “Perla Carpaților”. Aici a apărut una dintre cele mai controversate enigme ale istoriei românilor: tăblițele cu scriere dacică.
În 1875, Carol I hotărăște să ridice Castelul Peleș din Sinaia. În timpul excavațiilor pentru clădire, s-a descoperit un tezaur format din 200 de table scrise în relief, în greutate totală de aproximativ 1.500 kg. Plăcile erau acoperite cu inscripții ciudate, cu figuri umane și cu animale. În acel moment, România se pregătea să-și câștige independența, intrând în război împotriva Imperiului Otoman.
Pe plăci e scrisă istoria Daciei
În acest context, Carol I hotărăște să facă pe plumb copii ale tăblițelor și să topească tezaurul pentru susținerea războiului. Copiile tăblițSecretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia 4146-180149-20foto2elor au fost depozitate la mănăstirea Sinaia, unde au stat ascunse peste o jumătate de secol. În 1947, sunt mutate, fără a fi cercetate, în subsolul Institutului de Arheologie “Vasile Pârvan”, din București, unde se află și astăzi. În anii ’70, o echipă de specialiști primește ordin să descifreze scrierea până la 14 iulie anul 1978. Rezultatul muncii lor a rămas însă necunoscut. În 2003, apare o carte despre tăblițele de la Sinaia.
Puse cap la cap, acestea ar reprezenta o istorie a Daciei, din străvechime până la Decebal. Cartea produce un scandal în mediile academice. Oficial, se spune că toate tăblițele sunt falsuri realizate dintr-un patriotism exacerbat. Investigațiile au continuat totuși, în urma descifrării unor nume de pe tăblițe. Se știe azi că placa numărul 21, de exemplu, reprezintă planul cetății Sarmizegetusa, de pe vremea lui Burebista.
S-a mai descoperit că pe placă numărul 84 este tot cetatea Sarmizegetusa, dar de pe vremea lui Decebal. Plăcile au fost turnate în secolul al XIX-lea, conform testărilor de laborator. Concluzia: era imposibil ca în secolul al XIX-lea cineva să știe ce se va descoperi în veacul următor și să reprezinte aceste date din viitor pe niște plăci din plumb. Adică, plăcuțele sunt copii ale unor originale antice, făcute de daci.
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia Thumb_612_x_0_4146-180150-20foto4sinaia
A fost construită în secolul al XVII-lea
Mănăstirea Sinaia, supranumită “Catedrala Carpaților”, datează din secolul al XVII-lea și este prima construcție pe acest teritoriu. Fondatorul mănăstirii este Spătarul Mihail Cantacuzino care, împreună cu mama lui, Elena, și cu sora sa, Stanca, a făcut un pelerinaj la Locurile Sfinte (Ierusalim, Nazaret etc.), ajungând cu această ocazie la Muntele Sinai. Impresionat de ceea ce a văzut, s-a hotărât ca la întoarcerea în țara Românească să construiască o mănăstire în Carpați, care să poarte numele Muntelui Sinai. Aceasta este mănăstirea Sinaia.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
 
Secretul tăblițelor de la mănăstirea Sinaia
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: LOCURILE FRUMOASE DIN ROMANIA-
Mergi direct la: