Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
alina (2)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
condrea (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
lili (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
Daniela (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
shireata (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
danusza (1)
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_lcapPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_voting_barPoenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula Empty
MesajSubiect: Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula   Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula I_icon_minitimeLun Aug 31, 2009 6:43 am




Intrarea pe Transfăgărășan este păzită de o fortificație a lui Vlad Țepeș.

Construită sub amenințarea țepei
Cetatea Poenari este situată lângă șoseaua Curtea de Argeș - Vidraru, pe o stâncă abruptă ce se înalță la peste 200 de metri deasupra Cheilor Argeșului. A fost construită de Vlad Țepeș, pe la mijlocul secolului al XV-lea. Legenda spune că târgoviștenii bogați, rivali politici ai lui Țepeș, i-au omorât acestuia un frate. Pentru a se răzbuna, Dracula Voievod i-a adunat pe toți la poalele muntelui din Poenari și, după ce a tras câțiva în țeapă la fața locului, i-a rugat pe ceilalți să construiască o cetate în vârf. După cum spune cronicarul, târgoviștenii au lucrat de s-au rupt hainele de pe ei, iar în șase Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula 4116-177442-transfluni cetatea a fost gata. A fost una din fortificațiile care au contribuit la victoria românilor din anul 1462 împotriva turcilor și locul de retragere al voievodului muntean la vremuri de primejdie.
Drum la cota 2.300

Transfăgărășanul este unul din cele mai spectaculoase drumuri din România. Trece prin Poenari, peste barajul Vidraru și străbate apoi masivul Făgăraș, ajungând până la altitudinea de 2.030 de metri și se termină la Cârțișoara, județul Sibiu. În apropiere de cel mai înalt punct al ascensiunii, la Bâlea Lac, drumul trece prin cel mai lung tunel din România, de aproape 900 de metri.
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula 4116-177443-bartah
Hău de 166 de metri
Barajul Vidraru a fost construit pe râul Argeș, în 1965, pentru a forma lacul de acumulare al hidrocentralei Vidraru. Lacul are o suprafață de 893 de hectare și adâncimea maximă de 155 de metri. Barajul are 166 de metri înălțime, iar la momentul finalizării, cu 44 de ani în urmă, era pe locul 8 în Europa și pe locul 20 în lume, ca mărime.
Cazare
Pensiunea Dracula oferă camere cu trei locuri, contra sumei de 100 de lei pe zi, camere cu pat dublu, la 80 de lei pe zi, și căsuțe cu două locuri, 40 de lei pe zi.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
 
Poenari: Cetatea de refugiu a lui Dracula
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: LOCURILE FRUMOASE DIN ROMANIA-
Mergi direct la: