Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Baile Herculane I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
alina (2)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
condrea (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
lili (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
Daniela (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
shireata (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
danusza (1)
Baile Herculane I_vote_lcapBaile Herculane I_voting_barBaile Herculane I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Baile Herculane

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Baile Herculane Empty
MesajSubiect: Baile Herculane   Baile Herculane I_icon_minitimeLun Aug 31, 2009 6:40 am

Se spune că apa sulfuroasă de la Herculane e încălzită în adâncul Pământului de răsuflarea unui monstru.
În vremuri imemoriale, eroul mitologic Hercules a venit aici să omoare balaurul cu șapte capete numit “Hidra din Lerna” (noi îi spunem azi Cerna - n.r.). Unul din capetele balaurului era nemuritor. Hercules, după ce i-a zburat monstrului căpățânile, pe cea nemuritoare a îngropat-o și a răsturnat peste ea o stâncă. Căpățâna a continuat să trăiască, iar răsuflarea ei încălzește și azi apa ce vine din adâncuri. Aceasta este legenda despre apa caldă și sulfuroasă de la Băile Herculane, jud. Caraș Severin.
Apa termală ajută la tratarea paraliziilor
Tratamentul balnear din Băile Herculane are rezultate deosebite la următoarele boli terapeutice: reumatism, spondiloză, artroză, pareze, para-lizii, boli respiratorii și cardiovasculare, afecțiuni oculare, reumatism degenerativ, diabet zaharat, boli dermatologice, tulburări endocrine, ameliorarea durerilor de cap și a insomniilor.
Stațiune turisticăveche de 1.856 de ani
Băile Herculane reprezintă cea mai veche stațiune turistică din România. Atestarea ei documentară datează din anul 153 d.Hr. Stațiunea era un important punct de atracție pentru aristocrația Romei antice. După ce intră în posesia Banatului și a Olteniei, austriecii încep, în anul 1736, reconstrucția și modernizarea băilor și a căilor de acces.
Băile Herculane au fost vizitate de-a lungul timpului de împăratul Iosif al II-lea, împăratul Francisc I și împărăteasa Charlotte, împăratul Franz Iosef și împărateasa Elisabeta (Sissi). În 1852, Băile Herculane erau considerate cea mai frumoasă stațiune din Europa.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
 
Baile Herculane
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: LOCURILE FRUMOASE DIN ROMANIA-
Mergi direct la: