Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
alina (2)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
condrea (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
lili (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
Daniela (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
shireata (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
danusza (1)
Cursuri: Infiintarea unei firme I_vote_lcapCursuri: Infiintarea unei firme I_voting_barCursuri: Infiintarea unei firme I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Cursuri: Infiintarea unei firme

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Cursuri: Infiintarea unei firme Empty
MesajSubiect: Cursuri: Infiintarea unei firme   Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeSam Ian 31, 2009 6:54 am

Infiintarea unei firme


In cadrul lectiilor acestui curs, vom incerca sa gasim raspunsurile la majoritatea intrebarilor legate de infiintarea unei firme. Ce trebuie sa facem? Unde trebuie sa mergem? Ce acte ne trebuie? Aici vei gasi raspunsurile cautate.

Nu avem pretentia de a lamuri toate problemele care pot sa apara la infiintarea unei firme, insa, cu siguranta, majoritatea acestor probleme isi vor gasi rezolvarea in acest curs.

Daca ai o idee de afaceri si vrei sa o pui in practica, acesta este primul pas pe care trebuie sa il faci: deschiderea unei firme. Am incercat sa iti oferim exemple care sa iti fie de folos, precum si cateva sfaturi care sa iti economiseasca timpul si banii.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Cursuri: Infiintarea unei firme Empty
MesajSubiect: Re: Cursuri: Infiintarea unei firme   Cursuri: Infiintarea unei firme I_icon_minitimeSam Ian 31, 2009 6:55 am

Lectia 1: Cadrul legislativ



Inainte de a infiinta o firma trebuie sa cunosti foarte bine legislatia. In aceasta lectie vei gasi legile care fac referire la constituirea, inregistrarea si functionarea unei societati comerciale.

Pentru a consulta textele legilor de mai jos, iti recomandam site-ul Monitorului Oficial al Romaniei www.monitoruloficial.ro


Principalele legi referitoare la infiintarea unei firme
Legea nr.31/1990 pivind societatile comerciale cu modificarile ulterioare;

Legea. nr.76/2001 privind simplificarea unor formalitati administrative pentru inregistrarea si autorizarea functionarii comerciantilor;

Legea nr.26/1990 privind Registrul Comertului cu modificarile ulterioare;

Norma metodologica nr.608/1998 privind modul de tinere a registrelor comertului si de efectuare a inregistrarilor;

Legea 133/1999 privind stimularea intreprinzatorilor privati pentru infiintarea si dezvoltarea de intreprinderi mici si mijlocii cu modificarile ulterioare;

HG nr.573/2002 privind aprobarea procedurilor de autorizare a functionarii comerciantilor.
Codul CAEN
Pentru alegerea obiectului principal de activitate al firmei, dar si a obiectelor secundare, trebuie consultat codul CAEN (Clasificarea activitatilor din economia nationala).

Chiar daca sfatul nostru este sa apelezi la un avocat, la un notar sau la o persoana cu experienta, pentru infiintarea unei firme, este bine sa cunosti si tu legile de mai sus. In continuare, in a doua lectie a cursului vom vedea care sunt tipurile de societati comerciale si ce caracteristici au fiecare.

Urmeaza lectia 2: Tipuri de societati comerciale
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
 
Cursuri: Infiintarea unei firme
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cursuri: Totul despre limbajul HTML

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: CURSURI DIVERSE-
Mergi direct la: