Comunitatea vampirilor online
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Daca va plac vampirii si chestiile supranaturale trebuie sa intrati aici
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Episode 11 By the Light of the Moon
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Dec 10, 2010 3:12 am Scris de Vivian

» Defecte
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Calitati
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:44 am Scris de Vivian

» Filme cu Ian Somerhalder
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:43 am Scris de Vivian

» Biografia
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:42 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:08 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:07 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

» Discutii despre carte
Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeVin Noi 19, 2010 7:06 am Scris de Vivian

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Parteneri
forum gratuit
Bine ati venit pe Forumul Haretistilor
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Bookmarking social
Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa Forumul focsanenilor pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Comunitatea vampirilor online pe site-ul dvs. de bookmarking social
Top postatori
Vivian (464)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
DaIeNuSh (12)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
alina (2)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
condrea (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
lili (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
Daniela (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
uploader_site (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
shireata (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
sslaziobyteo (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
danusza (1)
Curs HTML pentru incepatori I_vote_lcapCurs HTML pentru incepatori I_voting_barCurs HTML pentru incepatori I_vote_rcap 
Cuvinte-cheie

 

 Curs HTML pentru incepatori

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Curs HTML pentru incepatori Empty
MesajSubiect: Curs HTML pentru incepatori   Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeSam Ian 31, 2009 6:50 am

HTML pe intelesul tuturor



Cu ajutorul limbajului HTML (Hyper Text Markup Language) poti construi pagini web nu foarte pretentioase insa reprezinta un inceput pentru realizarea site-urilor profesionale. Sigur ca va trebui sa mai treaca ceva timp pana vei putea realiza pagini web complexe ca cele ale marilor firme, insa asa cum spuneam, invatarea limbajului HTML reprezinta un inceput.
HTML pe intelesul tuturor



Cu ajutorul limbajului HTML (Hyper Text Markup Language) poti construi pagini web nu foarte pretentioase insa reprezinta un inceput pentru realizarea site-urilor profesionale. Sigur ca va trebui sa mai treaca ceva timp pana vei putea realiza pagini web complexe ca cele ale marilor firme, insa asa cum spuneam, invatarea limbajului HTML reprezinta un inceput.
Exista multe programe cu ajutorul carora scrierea codului HTML nu mai este necesara, aceste programe scriindu-l in locul tau. Insa aceste programe nu fac subiectul acestui curs, iar pentru a putea construi o pagina web este nevoie cel putin de niste cunostinte elementare de HTML pe care am incercat sa le explicam in cadrul cursului. Cursul de fata se adreseaza, in primul rand, celor care vor sa invete limbajul HTML, si astfel, prin scrierea codului, sa detina controlul absolut asupra viitoarei pagini web. Scopul cursului "HTML pe intelesul tuturor" este de a explica, intr-un mod cat mai util si in acelasi timp placut, notiunile de baza ale limbajului HTML si odata cu acestea sa initieze viitorii cursanti in tehnica realizarii unei pagini web. Pe parcursul acestui curs, vei gasi foarte multe exemple, iar in ultima lectie, folosind notiunile invatate, vom realiza impreuna site-ul unei gradinite particulare.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Curs HTML pentru incepatori Empty
MesajSubiect: Re: Curs HTML pentru incepatori   Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeSam Ian 31, 2009 6:50 am

Lectia 1: Introducere in HTML



In aceasta prima lectie vei invata ce este limbajul HTML, la ce iti poate fi de folos, precum si ce ar trebui sa stii inainte de a trece la invatarea acestui limbaj.
Ce este limbajul HTML?
HTML este prescurtarea de la Hypertext Markup Language, ceea ce reprezinta de fapt limbajul pe care browserele de internet il inteleg si cu ajutorul lui pot fi afisate paginile web. Limbajul HTML nu este greu de invatat, asa cum te vei putea convinge din acest curs. Este de ajuns sa cunosti tag-urile de baza ale acestui limbaj (vom vedea mai incolo ce inseamna aceste tag-uri) pentru a putea crea o pagina web.


Pentru aceasta trebuie sa exersezi cat mai mult, incepand cu exemplele din cadrul cursului „HTML pe intelesul tuturor”, sa scrii tu codul pentru fiecare exemplu. In felul acesta vei dobandi foarte repede cunostintele de baza, care te vor ajuta sa creezi pagini web din ce in ce mai performante.
De ce trebuie sa invat HTML?
Asa cum spuneam, desi exista mai multe programe care au grija de codul HTML atunci cand faci o pagina web, pentru a usura folosirea lor este nevoie de cel putin cateva notiuni elementare de HTML.

Aceste programe se numesc editoare HTML si pot fi de doua tipuri: editoare clasice si editoare de tipul WYSIWYG (What You See Is What You Get, care se traduce prin ceea ce vezi este ceea ce obtii). In cazul celei de-a doua categorii de editoare HTML, utilizatorii nu trebuie decat sa se ocupe de partea grafica, de asezarea in pagina etc., scrierea codului HTML ramanand in seama acestor programe. O observatie demna de luat in seama este si aceea ca cele mai bune editoare HTML nu sunt gratuite.

Sfatul meu este ca pentru realizarea paginilor web sa folosesti un editor HTML, care iti este cel mai de folos, dar numai atunci cand te vei familiariza cu limbajul HTML.

In concluzie, invatarea limbajului HTML are trei mari avantaje:
• este foarte simpla si nu necesita mult timp
• ofera controlul absolut asupra realizarii paginii web
• poti folosi in cadrul paginilor pe care le vei realiza secvente de cod HTML "imprumutate" de la alte pagini web (pentru a vedea codul sursa al unei pagini web, in Internet Explorer intra in meniul View si apoi selecteaza Source)

!Sa nu uit. Pentru a intra in posesia editoarelor HTML sau a variantelor demo ale editoarelor profesionale, le poti descarca de pe internet, dar daca nu ai o conexiune buna la internet, le poti gasi si pe CD-urile revistelor de IT.
Ce trebuie sa stiu pentru a ma apuca sa invat HTML?
Invatarea limbajului HTML este foarte usoara, nu ai nevoie decat de urmatoarele:
• sa stii sa utilizezi un editor de text (ex: Notepad etc.)
• sa ai cel putin un browser de internet (ex: Microsoft Internet Explorer, Netscape Comunicator etc.)
• sa-ti faci un pic de timp liber (de exemplu o jumatate de ora pe zi), pentru a urma cursul de fata si pentru a scrie tu fiecare exemplu pe care-l vei intalni aici

Acum la sfarsitul primei lectii a cursului, este cazul sa-ti pui cel putin urmatoarele doua intrebari: Vreau sa invat limbajul HTML? Ma va ajuta cu ceva daca o sa stiu sa fac pagini web folosind HTML?

Daca ai raspuns afirmativ la aceste intrebari, sa trecem la fapte, adica la realizarea primului document HTML.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 464
Localizare : RO
Data de inscriere : 09/09/2008

Curs HTML pentru incepatori Empty
MesajSubiect: Re: Curs HTML pentru incepatori   Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitimeSam Ian 31, 2009 6:50 am

Lectia 2: Structura unui document HTML


In cadrul acestei lectii vei realiza primul document HTML, adica prima pagina web.

Despre tag-uri
Tag-urile nu sunt altceva decat niste marcaje sau etichete pe care limbajul HTML le foloseste alaturi de texte pentru a ajuta browser-ul de internet sa afiseze corect continutul paginii web.
Aceste tag-uri (etichete) pot fi de doua feluri:
- tag-uri pereche (un tag de inceput si unul de incheiere)
- tag-uri singulare (nu au un tag de incheiere)
Sa vedem tag-urile de baza pe care trebuie sa le contina un document HTML:
- cu acest tag incepe orice document HTML. Prin folosirea acestui tag ii spunem browser-ului ca este vorba de un fisier HTML pentru a il putea afisa.
- intre aceste tag-uri sunt trecute, pe langa titlul paginii, diverse informatii folositoare pentru browser-ul de internet, informatii pe care le vom descoperi pe parcursul acestui curs.
- acesta este tag-ul de incheiere al tag-ului
- cu ajutorul acestei perechi de tag-uri vei putea da un titlu documentului tau. Astfel, textul pe care il vei scrie intre aceste tag-uri va fi afisat in bara de titlu a documentului.
- este tag-ul de încheiere al tag-ului . Arata sfarsitul titlului documentului.
- odata cu acest tag incepe continutul paginii web. Tot ce vei scrie intre tag-urile si va fi afisat, de catre browser, pe ecranul monitorului.
- ii spui browser-ului ca ai terminat de scris continutul paginii. Tot ceea ce vei scrie dupa acest tag nu va mai fi afisat.
- este tag-ul de încheiere al tag-ului . Codul oricarui document se termina cu acest tag.

Tag-urile (etichetele) pot fi scrise atat cu litere mari cat si cu litere mici.

Atentie! Nu uita atunci cand scrii codul unei pagini web sa inchizi toate tag-urile pe care le-ai deschis. Pentru a fi sigur ca nu uiti incearca sa te obisnuiesti sa scrii dupa fiecare tag si tag-ul de incheiere (la tag-urile pereche), scriind apoi continutul intre ele. O alta solutie pentru a nu uita sa inchizi vreun tag, este sa folosesti la scrierea codului, un editor HTML (atunci cand vrei sa folosesti un tag, editorul va scrie automat si tag-ul de incheiere).

Crearea primului document HTML
Acum va trebui sa pui in practica notiunile invatate si sa realizezi prima ta pagina web. Sa vedem deci, cum va trebui sa arate aceasta prima pagina. Mai intai trebuie sa deschizi editorul de texte (Notepad este suficient). Acum sa trecem la scrierea codului. Nu trebuie sa te sperii, vei vedea cat de usor este. Vom incepe cu tag-ul . Pentru a nu uita de tag-ul de inchidere este bine sa-l pui si pe acesta tot la inceput. In continuare vin tag-urile si . Apoi intre cele doua tag-uri vom pune perechea de tag-uri. Am folosit tag-ul pentru a trece pe urmatorul rand. Astfel ii spunem browser-ului ca ce va fi scris dupa tag-ul va trebui afisat pe urmatorul rand. Tag-ul nu are un tag de inchidere. Dupa ce am scris codul, va trebui sa salvam documentul cu extensia .html sau .htm. Din meniul File alege optiunea Save As, iar apoi denumeste documentul asa cum vrei, dar cu una din extensiile de mai sus. Apasa butonul Save. Ai acum un document html, care reprezinta prima ta pagina web. Intra in fisierul unde ai salvat documentul si deschide-l.
Sus In jos
http://vampire.lovelyforum.net
Continut sponsorizat





Curs HTML pentru incepatori Empty
MesajSubiect: Re: Curs HTML pentru incepatori   Curs HTML pentru incepatori I_icon_minitime

Sus In jos
 
Curs HTML pentru incepatori
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Curs: Introducere in e-business
» Curs Windows XP - modul incepatori
» Cursuri: Totul despre limbajul HTML
» Replici pentru agatat
» Cereri pentru decodari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Comunitatea vampirilor online :: DIVERSE :: CURSURI DIVERSE-
Mergi direct la: